Badanie USG
USG kolana w Krakowie
USG stawu kolanowego jest badaniem USG ortopedycznym, które pozwala zobaczyć na ekranie aparatu tkanki zlokalizowane pod skóra. Do tego celu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe emitowane przez głowice, którą przykładamy do skóry w określonych miejscach zwanych przyłożeniami. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Jak wygląda USG kolana? Tak jak w przypadku pozostałych badań USG, na głowicę aplikowany jest specjalny żel, który ułatwia jej poruszanie się. Dzięki temu lekarz ma możliwość uzyskania obrazów w czasie rzeczywistym uwidaczniających struktury anatomiczne, które budują staw kolanowy. W trakcie badania Pacjent może być poproszony o zmianę pozycji, zgięcie kolana czy skręcenie nogi.
W Nova Clinic nie wykonujemy samego badania USG kolana, możesz go wykonać podczas konsultacji u lekarza ortopedy.
W jakim celu zlecane jest USG kolana i co na nim widać?
USG stawu kolanowego jest szybkim i łatwo dostępnym badaniem, służy do wstępnej oceny stawu kolanowego, wykrywania ewentualnych uszkodzeń tkanek oraz patologii.
Badanie zlecane jest głownie przy podejrzeniu uszkodzenia łąkotek, więzadeł pobocznych, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz przy urazach mięśni. Celem badania jest określenie stanu tkanek, ilości płynu w stawie i sąsiadujących ze stawem kaletkach. USG może być również wykorzystywane jako wstępne badanie przy podejrzeniu guzów.
W obrazie USG widać tkanki miękkie, które nie są zasłonięte przez struktury uwapnione jak kości, ich wyrośla czy zwapnienia.
Czy na USG widać stan zapalny kolana?
Na USG nie widać mediatorów zapalnych (czyli związków chemicznych odpowiedzialnych za stan zapalny) i odpowiedzi całego organizmu na stan zapalny, natomiast możemy zobaczyć pośrednie wykładniki zapalenia, takie jak zwiększona ilość płynu, pogrubienie błony maziowej czy przekrwienie tkanek. W połączeniu z wywiadem badaniem fizykalnym i ewentualnie badaniami laboratoryjnymi pozwala lekarzowi stwierdzić stan zapalny.
Wskazania do wykonania USG kolana
Przebyte urazy, ból stawu, uczucie przeskakiwania i trzeszczenia w stawie, podejrzenie stanu zapalnego, wyczuwalne zgrubienia i guzy pod skórą.
Czasami badanie USG musi być uzupełnione o inne badania obrazowe jak RTG czy Rezonans Magnetyczny (RMI) lub badania laboratoryjne celem postawienia prawidłowej diagnozy.
USG kolana czy rezonans kolana?
Badanie USG jest badaniem szerokodostępnym w większości gabinetów ortopedycznych. Pozwala na szybką i pierwsza diagnostykę stawu. Umożliwia badanie dynamiczne, oznacza to, iż możemy zobaczyć poruszające się tkanki czy określić prędkość przepływu krwi w danych miejscach. Badanie pozwala również na dokładne nakłucie porządanych struktur i wprowadzenie leku w określone miejsce. Niestety badanie USG ma swoje ograniczenia – tkanki położone wewnątrz stawu – zasłonięte przez kości czy zwapnienia nie będą widoczne w badaniu.
Badanie MRI jako badanie mniej dostępne i znacznie droższe zazwyczaj stosujemy w celu pogłębienia diagnostyki i zobrazowania struktur w głębi stawu, oraz jako badanie do planowania przedoperacyjnego. Należy jednak zaznaczyć, że badanie rezonansem magnetycznym ma poważną wadę, nie jest badaniem dynamicznym czyli nie możemy zobaczyć mięśni i innych struktur w ruchu, jak zachowują się przy napinaniu i rozluźnianiu.
Badania te są badaniami uzupełniającymi się, czasami do postawienia diagnozy konieczne jest również wykonanie RTG (prześwietlenia), tomografii komputerowej (TK) czy badań laboratoryjnych.
Ortopedzi w Nova Clinic
Ile kosztuje USG kolana?
USG kolana Kraków - cena
USG kolana + konsultacja ortopedyczna
300 PLN
Dokładamy wszelkich starań by informacje na stronie były aktualizowane regularnie, jednak podane tutaj ceny mogą się różnić od obowiązujących, prosimy o ich weryfikację telefonicznie.