Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?
Jeśli zauważysz kleszcza w swojej skórze to nigdy, pod żadnym pozorem nie smaruj go niczym! Masłem, oliwą czy kremem! Zabierając mu dostęp do powietrza powodujesz, że będzie zwracał treść pokarmową ze swojego przewodu pokarmowego co oznacza większe ryzyko zachorowania! Bakterie Borreli zasiedlają przewód pokarmowy (ślinianki i jelito) kleszcza, dlatego też nie można go ściskać, bardzo ważnym elementem jest prawidłowe go wyciągnięcie.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągać kleszcza? W tym celu należy skorzystać z dostępnych w aptekach urządzeń typu lasso lub specjalna penseta. Nie można używać normalnej pensety, gdyż łapiąc nią kleszcza zmiażdżymy jego odwłok powodując „wymioty” insekta i dostanie się patogenów do naszego organizmu.
Najskuteczniejsze badania na boreliozę
Wypełnij ankietę objawów i odwiedź nasz gabinet, jeśli podejrzewasz zarażenie.Czytaj więcej
Istnieją dwie drogi postępowania po ukąszeniu kleszcza: według zaleceń IDSA i ILADS. Są to dwa nurty, które niestety bardzo się od siebie różnią. Niestety powszechnie znany i promowany w Polsce sposób IDSA, czyli rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych to jednorazowe podanie antybiotyku (doxycykliny) dla osób powyżej 9 roku życia. Spora część lekarzy w ogóle sugeruje tylko obserwację i w razie wystąpienia objawów (rumienia) zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia, poprzedzonego badaniami.
Z doświadczenia wiemy, iż wcześniejsze podanie antybiotyku wyrządzi mniej szkody niż późniejsze leczenie miesiącami. Borelioza wcześnie wykryta i wcześnie leczona daje szanse na całkowite wyleczenie. Niestety borelioza przewlekła powoduje nieodwracalne zmiany. Należy pamiętać, iż antybiotykoterapia nie jest obojętna dla organizmu i powinna być prowadzona pod szczególnym nadzorem lekarza, w przypadku potrzeby dłuższego jej stosowania konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych tj. morfologia, próby wątrobowe, mocz ogólny, kreatynina, amylaza oraz innych wskazanych przez lekarza prowadzącego.
Leczenie boreliozy
Jeśli zauważyłeś/zauważyłaś niepokojące objawy po ukąszeniu kleszcza, zapisz się na wizytę!Czytaj więcej
Należy pamiętać, że rumień pojawia się jedynie u 30% chorych na boreliozę! Nie jest więc skutecznym i wymiernym kryterium pojawienia się choroby we wczesnym jej stadium. Więcej o rumieniu po kleszczu w naszym poradniku.
Sprawdź także: