Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Kleszcze to bardzo niebezpieczne pajęczaki, które przenoszą różne choroby odkleszczowe, w tym boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę i inne. „Sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, kiedy temperatura powietrza wynosi więcej niż 5 stopni Celsjusza, a kończy się jesienią. Niestety, coraz cieplejsze zimy skutkują przedłużeniem okresu wzmożonego działania kleszczy. Kleszcze najbardziej lubią ścieżki w lesie, polany, łąki, parki miejskie, okolice jezior i rzek oraz wysoką trawę, na której czekają na swojego żywiciela.
Nie ma skutecznych sposobów na całkowite zabezpieczenie się przed kleszczami, jednak przedstawimy Ci kilka wskazówek, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka ukąszenia, a więc możliwości zarażenia chorobami odkleszczowymi.
Jak chronić się przed kleszczami?
1. Repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze
Niestety, nie ma środków idealnych zabezpieczających przed kleszczami, warto jednak stosować repelenty przed wyjściem na spacer w obszary naturalnego środowiska dla kleszczy. Repelenty to środki najczęściej zapachowe odstraszające kleszcze, ich zastosowanie może być bezpośrednio na skórę lub odzież. Ich skuteczność zależy od rodzaju składnika aktywnego i stężenia, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z opisem na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta. Warto pamiętać, że repelenty nie są w stanie zapobiec całkowicie ukąszeniu przez kleszcza, ale mogą znacznie zmniejszyć ryzyko. Dlatego, przed wyjściem na spacer w obszary naturalne, szczególnie te zalesione i wilgotne, warto zastosować repelent.
Oprócz środków dostępnych w sklepach równie skuteczne mogą się okazać naturalne olejki eteryczne. Kleszcze nie lubią zapachu olejku goździkowego, olejku z drzewa herbacianego, szałwiowego, z trawy cytrynowej czy tymiankowego. Naturalne olejki można stosować bezpośrednio na skórę.
2. Odzież z długimi rękawami
Podczas spacerów pamiętaj, żeby chronić przed kleszczami części ciała dzięki odpowiednim ubraniom – długie rękawy i spodnie również zminimalizują ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Dodatkową ochroną będzie spacerowanie w spodniach z długą nogawką schowaną do skarpetek czy wyższych butów.
3. Dokładne obejrzenie ciała
Po powrocie ze spaceru, należy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało pod kątem kleszczy. Warto skupić się na miejscach, gdzie kleszcze najczęściej lubią się ukrywać, w miejscach ciepłych i trudno dostępnych: zgięcia kolan, za uszami, zgięcia łokci, okolice narządów intymnych, pod pachami oraz na karku. Jeśli zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.
Sprawdź: Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?
Usunięcie kleszcza
Jeśli pomimo zastosowanych zabezpieczeń zostaniemy ukąszeni przez kleszcza należy go jak najszybciej wyciągnąć. Podczas usuwania kleszcza nie należy stosować dawnych sposobów w postaci wyciągania go pincetą czy smarowanie olejem. Należy stosować do tego specjalnie dedykowane urządzenie: lasso lub specjalną pensetę, dostępne w każdej aptece. Zwykła penseta kosmetyczna nie nadaje się do wyciągania kleszczy! Nie należy kleszcza wyrywać, ciągnąc za jego odwłok – ściskając go, powodujemy „wyciskanie” treści jelit kleszcza do organizmu żywiciela. Taki sposób zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Aby bezpiecznie usunąć kleszcza, należy go złapać jak najbliżej skóry (specjalnie przeznaczone do tego narzędzia, są tak skonstruowane, że nie miażdżą tułowia kleszcza), a następnie odważnym ruchem wyrwać. Miejsce po ukąszeniu można zdezynfekować.
W razie wystąpienie objawów grypopodobnych do 5 tygodni od ukąszenia należy bezzwłocznie wykonać badanie krwi. Rekomendujemy badanie Micro Blot Array lub LTT, a następnie udanie się na wizytę lekarską. Pamiętaj, że nie istnieje szczepionka przeciw boreliozie, dlatego lepiej zabezpieczać się niż leczyć!
Sprawdź także: